TABLOCU SHOP

AKORDİYON

AKORDİYON

Akordeon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Akordiyon sayfasından yönlendirildi)
 
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
 
Akordeon

Akordeon,[1] akordiyon[2] ya da akordion, bir körüğü harekete geçirmekle yaratılan hava akımının etkilediği serbest metal dillerinin titreşmesiyle ses çıkaran havalı çalgıdır.

Günümüz Türkiye Gürcülerinin bulunduğu Artvin ve Ardahan bölgelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir ya da iki kılavuz ile bir körükten oluşan akordiyonda, serbest metal dillerin titreşmesi, klavyenin tuşlarına basmakla sağlanır.

Tarihi

 
8-tuşlu bisonorik diyatonik akordeon (1830'lar)

Akordeon'un ilkel şeklinin 1822'de Berlin'de Christian Friedrich Ludwig Buschmann tarafından icat edildiğine inanılır. Ama yakın zamanda akordeon olarak adlandırılabilecek bir enstrümanın 1816'da veya daha önceki bir tarihte Nürnbergli Friedrich Lohner tarafından kullanıldığı saptanmıştır.[3]

Akordeon ismine ilk patent ise 1839'da, Viyanalı org ve piyano yapımcısı Cyrillus Demian tarafından günümüzdeki akerdeona çok da benzemeyen tek klavyeli küçük bir çalgı alındı. Kısa sürede, birçok firma bu yenin çalgının üretimine girişti. "Diyatonik akordeon" denilen ve diyezli ya da bemollü sesleri veremeyen bu çalgı, köylere kadar yayıldı. 1880'de,iki klavyeli kromatik akordeon gerçekleştirildi. Diyezli ve bemollü sesleri de verebilen bu yeni akordeon, kısa sürede çok tutundu. 1940'ta daha da gelişti ve konser akordeon adını aldı. George Auric ve Jean Françaix gibi besteciler bu çalgı için birçok parça besteledi.

Örnekler

 

Akordeon Kurumları

 
Akordeon ile grubuna eşlik eden bir müzisyen (soldan birinci)

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ "Akordeon". TDK. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010.[ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "Akordeon". TDK. Erişim tarihi: 11 Kasım 2010.[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ This is the accordion owned by Fredrik Dillner of Sweden which was built by F. Lohner of Nürnberg, in the German State of Bavyera in 1816 or earlier. Bkz Interview With Fredrik Dillner - The Owner Of What May Be The World's Oldest Accordion (Probably Built In 1816 Or Earlier)

Dış bağlantılar

Vikikitap
Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var:

Bu kategoride ürün bulunamadı.