TABLOCU SHOP

PLASMA TV

PLASMA TV

Hem LCD ve Hem de LED tvnin ulaşamadığı bazı üstün özellikleri ile dikkat çeken plazma tvler farklı bir teknolojiidir.
Plazma : Maddenin katı sıvı ve gaz hali dışındaki dördüncü haline denir. Madde bu hale bir takım fiziki işlemler sonucunda geçer.
Plazma Tv: İki cam arasında (Tv paneli içinde) Plazma adı verilen gaz kullanan ve bu teknoloji ile çalışan televizyonlara denir.
Plazma teknolojisinde her piksel için içi özel bir gaz karışımı ile dolu ve düşük basınçlı cam bölmecikler vardır. Bu plazma bölmelerinin ardında kırmız, mavi ve yeşilden oluşan (RGB) renkli fosforlar bulunur.
Görüldüğü gibi plazma teknolojisi LCD ve onun bir ileri seviyesi olan LED teknolojisinden farklıdır.
Plazma tv led tv karşılaştırma

Plazma Panelleri Nasıl Çalışır ?

Plazma panel,i iki paralel cam arasında yer alan içi plazma adı verlilen gazlar ile dolu binlerce odacıktan oluşur. Elektrik akımı bu odacıklarla (bölmecik) dolu plazmaya geldiğinde oluşan küçücük bir ultraviyole ışını fosforlu bir tabakaya çarparak mavi yeşil yad kırmızı renklerinden birine sahip pikseli oluşturur. Ekran bu şekilde oluşmuş yüzbinlerce pikselin oluşturduğu görüntüyü bize gösterir.
Bu teknolojinin görüntüleme de onlardan bir takım üstün yanları bulunmaktadır. Elektrik verildiğinde ışık yanan gaz dolu hücrelerden oluşan bir çeşit panel televizyon olan plazma tv ler ışığı doğrudan piksellerinden yaydıkları için, görüntüde herhangi bir keskinlik kaybı yaşanmaz. Hareketli görüntülerde detay kaybı yaşanmadan yayın gerçekleşir. Bu televizyonlarda renkte ve kontrastta herhangi bir kayıp olmadan izlenme açısı da 175 dereceye kadar çıkar. Plazma ekranlarda siyah görüntü oluşturmak için hücreye giden enerji tamamen kapatılır. Oluşturulacak görüntünün tonuna göre şiddeti ayarlanarak ışık yansıtıldığından Plazma TV’lerde ekranda oluşturulan görüntü eş zamanlı ve doğrudan oluşturulduğu için hareketli görüntüler akıcı bir biçimde yansıtılır. Plazma ekranlarda siyah görüntü oluşturmak için hücreye giden enerji tamamen kapatılır. Ayrıca oluşturulacak görüntünün tonuna göre yansıtılan ışığın şiddeti ayarlanarak hem daha gerçekçi bir görüntü oluşturulması hem de enerji tasarrufu sağlanır. Her bir hücre ayrı ayrı aydınlatıldığı için renk derinliği diğer televizyon teknolojilerine göre daha yüksektir. Plazma teknolojisi ile üretilen ekranlar LCD ekranlarla aynı oranda enerji tüketirler.

Plazma Tv’lerin Avantajları:

 • İzleme Açısı : Bu yönden en mükemmel tür plazma tvlerdir. 175 dereceye kadar her açıdan kesinlikle görüntü bozulmadan kontrast ve renkler bozulmadan izlenebilir. Zaten bir tv nin maksinum görüntü açısı 180 dercedir.
 • Kontrast : Gerçek kontrast oranı sunarlar.Çok daha detaylı görüntü elde edilir. Kontrast üstünlüğü sayesinde siyah ve beyaz detayları, siyahın tonlarını verebilme kabiliyetleri çok iyidir.
 • Gerçekçi Renkler : Renkler LED tv ve LCD lerin aksine gerçeğe birebir uygundur.
 • Hareketli Görüntülerde En İyisi: Resim yenileme ve tepkime süresi yönünde en iyisi plazma tvlerdir. Bazı kaynaklara göre hem resim yenileme ve hemde tepkime siresinde LCD ve LED tvlerden 1000 kat daha hızlıdır.
 • Görüntü Yenileme (Herz ) Yüksekliği: LED televizyonlarda gerçek herz yani panel herzi 200′ü geçemezken plazma tvlerde bu rakam rahatlıkla 600 herze çıkabilmektedir. LCD ve LED tvlerde 400,600,800 herz gibi rakamlar panel hızı değil, yazılımla elde edilen rakamlardır.
 • İncelik: Yeni nesil plazmalar LED tvler kadar olmasa da LCD tvlerden ince ve hafiftir. Mesela Samsung B850 model 58″ bir plazma tv sadece 2.95 cm (29.5 mm) kalınlığındadır. Yeni nesil plazma tvler de 4-5 cm kalınlığındadır.
 • Tepki Süresi : 0,001 ile CTR ( tüplü) televizyonlar kadar iyidir. LCD ve LED tvler plazma ile bu konuda kıyaslanamaz.
 • Siyah Renk: Kontrast üstünlüğü sayesinde en iyi siyah vebeyaz detayını, siyah rengin tonlarını plazma tvler verir.
 • Ölü Piksel Riski Yoktur: LCD ve LED tv ler için risk olan bu sorun plazma tvler için hiç bir şekilde yoktur. BÖyle bir durum söz konusu değildir.
 • Ucuzluk: Bu kadar üstün özelliklerine ve gerçek renk teknolojisine rağmen plazma tv ler LED tvlerden daha ucuzdur.

Plazma Tv’lerin Olumsuz Yönleri :

 • Parlama Problemi: Yüksek ışıklı ortamlarda parlama sorunu vardır. Neo plazma televizyonlarda bu sorun önlerindeki cam kaldırılarak büyük ölçüde giderilmiştir.
 • Enerji Tüketimi: LCD ve özellikle LED tvlere göre çok daha fazla elektrik tüketir. Plazma tvlerin çok üstün özelliklerine rağmen LED tvlerden daha az tercih edilmesinin iki nedeni vardır. Bunlar kısa ömürleri ve yüksek enerji tüketmeleridir.Yeni nesil NEO plazmalarda bu sorunlar bir hayli azalmıştır.
 • Ömürleri Kısadır: Plazmaların ömürleri özellikle LED tv ye göre kısadır.Plazma tv nin ömrü tv de kullanılan parlaklı, Kontrast oranı gibi etkenlerle de değişmektedir. Kontrast oranını yüksek tutularak tv nin izlenmesi de bu televizyonların ömrünü kısaltır.Bu tvlerde yarı ömür denilen bir kavram kullanılır. Klasik bir plazma tvler için bu süre 40.000- 60.000 saat kadardır.
 • Basınç Problemi: Bu televizyonlardaki gaz karışımı yüksekliğe bağlı olarak değişen basınçtan olumsuz olarak etkilenmektedir. Bu televizyonların deniz seviyesinden 1500 metre yüksekliğe kadar yerlerde sorunsuz kullanıldığını bundan sonraki yükseltide ise yani daha yükseklerde ise iyonize gaz basıncının dengelenememesi nedeniyle ölü piksel sorunu oluşmaktadır.
 • Titreşim: Görüntünün titreşimi LED tv ye göre daha fazladır. Özellikle görüntünün sabit olduğu durumlarda mesela sabit oturan bir insan görüntüsünde bu durum daha net olarak belli olmaktadır.
 • Burn in (Yanma-iz) Sorunu: Son modellerde ve neo plazmalarda çözülmesine rağmen bu sorun genel olarak plazma tvlerde vardır. Burn İn: Uzun süre ekranda sabit kalan bir objenin (mesela kanal logosunun) başka kanala geçilse de ekrando durmaya devam etmesidir.
 • Kısaca: Ucuz olmasına rağmen plazmaların az satmalarının nedenleri 1- Yeni teknolojileri fazla desteklememesi, 2- LED tvlerden çok az daha kalın ve ağır olmaları 3- Ömürlerinin kısa olduğu ve enerji tüketiminin fazla olduğu şeklindeki oluşan algılama ve LED tvlere göre görüntülerinin daha mat, yani az parlak olmalarıdır.

NEO PLAZMA TEKNOLOJİSİ:

plasma tvNeo Plazma Nedir?: Plazma tv teknolojisinin geldiği son nokta diyebiliriz. Neo plazma da normal plazma tv den farklı bir gaz karışımı kullanılmaktadır. bu televizyonların en önemli avantajı plazma tvlerin temel sorunu olan ömürlerinin kısa olmasına ciddi bir çözüm getirmesidir.
Panasonic firması neo plazma tvleri ile ünlü bir markadır.

Neo Plazmaların Avantajları Nelerdir? :

1- Plazma tvler için söylenen yarı ömürün bu televizyonlarda normal plazmaya göre 3 kat daha fazladır. Neo plazma tvlerin ömürleri ortalama 100.000 saate çıkmıştır. Bu da günde 10 saatlik kullanımla bile 30 yıla yakın bir süredir.
2- Neo plazma tvlerde Burn in(Yanma-iz) sorunu yoktur. Yeni gaz teknolojisi ile bu sorun tamamen çözülmüştür.
3- Normal plazma tvlerde yaşanan titreşim problemi de neo plazmalerda olmamaktadır.
4- Yükseltiye bağlı basınç farkından oluşan sorunlar bir takım yeni yöntemlerle en aza indirilmiştir. Mesela yalıtım sağlayan bloklar kullanılmış ve basınç farkı nedeniyle oluşan uğultular oldukça azaltılmıştır.
5- Siyah görüntülerde güç tasarrufu maksimum seviyededir.
6- Parlak görüntülerdeki yansımayı engellemek için ön cam kaldırılmıştır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.