TABLOCU SHOP

IŞIK ENERJİSİNDEN KABLOSUZ TELEFON SARJI PROJESİ

IŞIK ENERJİSİNDEN KABLOSUZ TELEFON SARJI PROJESİ

 

Kızılötesi İle Şarj Problemi Çözülecek

Dünyadaki kablosuz cihazların en büyük sorunu olan şarj problemini İsrail firması Wi-Charge kızılötesi lazer teknolojisiyle çözmek istiyor. Kızılötesi görünmez dar bir ışık ışınıdır. Kablosuz şarj, indüksiyon veya manyetik rezonans türleri için radyasyon yayan bobinlerin aksine bu yöntem tam ışık enerjisini yeniden dönüştürmeniz için verici bir lazer diyot ve alıcı bir fotovoltaik hücre kullanmaktadır.
 


 
►İlginizi Çekebilir: Kablosuz Enerji Aktarımı

 

Radyasyon Yaymadığı İddia Ediliyor

Çoklu şarj görevi de yerine bu teknoloji ile, evinizin ya da iş yerinizin tavanına monte edilen küçük sistem sayesinde ortamda bulunan cihazlar kablosuz bir şekilde şarj olabilecek. Wi-Charge, ortamda kullanacağınız cihaz sayısına göre farklı boyutlar ve farklı güçlerde olacak. Ev için ufak bir Wi-Charge kullanırken, kafe ve lokantalar için daha büyük bir cihaz kullanılacak. Bu sayede daha geniş ve kuvvetli bir ışın yayımı yapabilecek. Cihaz kızılötesi ışık ışını kullandığından dolayı radyasyon olmadığını iddia ediliyor. 
►İlginizi Çekebilir: Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatan En İyi 5 UygulamaDuman dedektörü tarzı bir kutu ile tavana monte edilen Wi-Charge, cihazınıza tıpkı bir kılıf gibi taktığınız alıcı ile bağlantı kuruyor. Tavandaki cihaz çok geniş bir alana kızılötesi ışın yaymakta ve ışınlar cihazınıza taktığınız algılayıcı ile temas ettiği anda, cihazınız şarj olmaya başlıyor.  Bu yıl satışa sunulacak olan Wi-Charge'ın 200 dolardan daha ucuz olması bekleniyor.

 

 

Işık enerjisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
 
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Işık, bir enerji çeşididir. Sabit kütleli sis­temlerde enerji yoktan var edilemez. Ancak bir biçimden diğerine dönüşebilir. Bu yüzden ışık, yalnızca enerjinin bir başka biçiminin dönüştürülmesiyle elde edilir. Elektrik enerjisi bir elektrik lambasında ya da deşarj tüpünde ışığa dönüştürülür. Kimyasal enerji ve ateşböceği gibi ışık saçan hayvanlarda ışığa dönüşür. Bu dönüşüm ters yönde de olabilir. Örneğin bir fotoelektrik hücrede ışık elektrik enerjisi üretir.

Dalgaboyu ve frekans

Işınım dalgaboyu veya frekans ile tarif edilebilir.İkisi arasındaki ilişki

Burada λ dalga boyu, f frekans ve c de ışık hızıdır.

Işık hızı boşlukta 299 792 458 m/s dir. MKS sisteminde dalgaboyu birimi metre (m) , frekans birimi ise Hertz (Hz) dir. (Yukardaki ilişkide frekans GHz cinsinden verilirse, dalgaboyu da nm cinsinden hesaplanabilir.)

Elektromanyetik dalgaların enerjisi

Elektromanyetik dalgalar enerji taşıyıcısıdırlar. Suyun Güneş ışığı ile ısıtılması, Güneş panelleriyle elektrik üretilmesi gibi örnekler elektromanyetik dalgalarla taşınan enerjinin de fiziğin diğer dallarında tanımlanan enerjiden başka bir şey olmadığını ortaya koyar. Elektromanyetik dalgalarla taşınan enerjinin birimi joule veya watt•saniyedir. Ne var ki ışık enerjisi elektromanyetik enerjinin sadece bir bölümünü oluşturur.

Kaynağın elektromanyetik enerjisi ve ışık enerjisii

Elektromanyetik dalgalar yayan bir kaynak çeşitli dalga boylarında ışınım yapar. Kaynağın elektromanyetik enerjisi bütün bu dalgaboylarındaki ışınımların toplamı kadardır. Ne var ki, insan gözü bu spektrumun sadece bir bölümüne duyarlıdır. 380-740 nm (nanometre) arasndaki bu bölge ışık (ya da optik) bölgesidir. Işık enerjisi sözü ile sadece bu bölgedeki enerji kastedilir. Açıkça görüldüğü gibi, kaynağın ışık enerjisi aynı kaynağın elektromanyetik enerjisinden daha azdır. Öte yandan 380-740 nm arasındaki bölgede de insan gözü elektromanyetik ışınıma tam olarak duyarlı değildir. Duyarlılık 550 nm dalgaboyuna sahip tek frekanslı (monokromatik) ışınımda maksimum iken, diğer dalgaboylarında algılama daha azdır.

Işık akısı ve ışık enerjisi

Gözün algıladığı elektromayetik güce ışık akısı denildiği için, gözün algıladığı enerji de ışık akısı ile bu akının süresinin çarpımı olarak ifade edilir.

Burada Φ ışık aksı, t zaman ve Q de ışık enerjisidir.MKS sisteminde ışık akısının SI birimi lumen, zamanın SI birimi ise saniyedir.

Işık şiddeti ve ışık enerjisi

Işık şiddeti birim katı açı içine düşen akı miktarıdır. Noktasal kaynak için,

Burada I ışık şiddetidir. Işık şiddeti birimi candela ya dilimizdeki söylenişi ile kandela dır. (Uluslararası komisyon Commission internationale de l'éclairage candela birimin yedi temel SI biriminden biri olarak saptamıştır.)

ve

Ayrıca bakınız

Bu kategoride ürün bulunamadı.