TABLOCU SHOP

EDS

EDS

ELEKTRONİK DENETME SİSTEMİ

EDS, trafik akışının kontrolü ve ulaşım optimizasyonun yapılması, kent yaşantısının kurallara uygun, belli normatif yapıya kavuşturulması için ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal emniyetinin sağlanması amacı ile geliştirilen bir denetleme sistemidir.

 

 EDS Elektronik Denetleme Sistemleri kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Son yıllarda trafik kazalarında yaşanan can ve mal kayıplarının büyük oranda artmasının ardından caydırıcı olması açısından hayata sokulmuştur Peki, EDS Nedir, EDS Nasıl Çalışır?

EDS Nedir?

Elektronik Denetleme Sistemleri kelimelerinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mevcut trafik akışının sağlıklı bir şekilde denetlenmesi ve bu sayede olası kazaların önüne geçilmesi amaçlanır. Sistemde trafik kurallarını ihlal eden, güvenliğe aykırı sürülen araçların plakaları geliştirilen özel sensörler ile tespit edilerek kayıt altına alınmakta ve plakaya ceza yazılmaktadır. Sürücüler bu nedenle trafik polislerinin olmadığı yerlerde de denetime tabi tutulduklarını bilerek yüksek para cezaları ile karşı karşıya kalmamak adına daha dikkatli bir şekilde araç sürme zorunluluğu hissetmektedir

EDS Nasıl Çalışır?

EDS para cezası için aracınıza ait olan plakanın kural ihlali denetiminde kurulan sensör sistemine takılmış olması şartı aranmaktadır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklama ile “İstanbul genelinde Kırmızı ışık, Ortalama hız, Park, Emniyet şeridi, Tramvay yolu, Ters yön, Yaya yolu, Ofset taralı alan, Dönüş yasağı ve Mobil ihlal tespit sistemi olmak üzere faaliyete geçirilen 455 ihlal tespit sistemi ile ihlal yaptığı tespit edilen araçların plakalarını trafik para cezaları düzenlenmeye başlanmıştır” ifadeleri ile EDS para cezası için sürücülere uyarıda bulunuldu .

Bu kategoride ürün bulunamadı.