TABLOCU SHOP

BLUETOOH AUX KİTİ

BLUETOOH AUX KİTİ

Bluetooth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
 
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
 
Bluetooth simgesi
 
Bluetooth kulaklık mikrofon
 
USB Bluetooth modülü

Bluetooth, kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisinin adıdır. Bluetooth, 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilmiştir.

Bluetooth bilgisayar, çevre birimleri ve diğer cihazların birbirleri ile kablo bağlantısı olmadan görüş doğrultusu dışında bile olsalar haberleşmelerine olanak sağlar. Bluetooth teknolojisi 2.4 Ghz ISM frekans bandında çalışmakta olup, ses ve veri iletimi yapabilmektedir. 24 MBPS'ye kadar veri aktarabilen Bluetooth destekli cihazların etkin olduğu mesafe, yaklaşık 10 ila 100 metredir.  IEEE nin belirlemiş olduğu IEEE 802.15.1 standardı içerisindedir.

Araba kullanırken rahat konusmanın yanında güvenli sürüş olanağı da sağlayan araç kitleriyle yolculuk yaparken konforlu bir şekilde iletişim kurulabiliyor.

Telefona hiç dokunmadan konuşma olanağı Bluetooth ürünlerinin en önemli özelliği. Telefondaki uyumluluk garantisi sayesinde, telefon değiştiğinde araç kitini de değiştirmek gerekmiyor.

Bluetooth araç kitleri aracın bir yerine zarar vermeden monte edilerek aracın müzik sistemine entegre oluyor veya montaj gerektirmeksizin aracın çakmak prizine takılarak hemen kullanılıp araçtan araca kolayca taşınabiliyor.

Bluetooth ve kızılötesi ile kablosuz aktarımın yanı sıra kablosuz ağ desteği de sunan avuç içi bilgisayarlar (PDA), aynı zamanda cep telefonu olarak da kullanılabiliyor. Bunun için satılan CF-Sim adaptörlerini kullanabileceğiniz gibi, kızılötesi ve Bluetooth üzerinden de cep telefonu ile iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde GPRS bağlantısı da kurmanız mümkün. Eğer çalıştığınız bölgede kablosuz bir ağ varsa, PDA ile bu ağa girebilir ve bu ağdaki interneti paylaşabilirsiniz.

Bluetooth özelliği bulunan cihazların finansal çıkar sağlama amacıyla, kişisel gizli bilgileri ele geçirmeye yönelik tehditlere maruz kalabilirler. Phishing saldırıları da ciddi güvenlik riski taşıyor.

Mobil cihazları hedefleyen kötü amaçları kodların hem sayısında hem de ciddiyetinde artış olması bekleniyor. Özellikle Bluetooth özelliği bulunan cihazların açıklarını araştıran birçok grup bulunmakta.

Bluetooth kral I. Harald (Danimarka kralı)'ın ad ve soyadının ilk harflerinden esinlenilerek tasarlanmıştır. Sıkça kullanılan bu teknolojinin isminin tasarlama aşamasında kral Harald Blatand yaban mersini yemeyi çok seviyormuş ve bildiğiniz üzere yaban mersinin rengi mavi olur. Çok fazla yaban mersini yemekten bir tane dişinin kalıcı olarak mavi renkte olduğu söylenir. İngilizcede ''blue'', Türkçede ''mavi'' anlamına gelmekle birlikte, ''tooth'' da ''diş'' anlamına gelmektedir. birleştirdiğimiz zaman kelime ''mavi diş'' yani ''bluetooth''.adını Krala saygı adına verilmiştir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.