TABLOCU SHOP

EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ

EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ

EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ

Trafikte seyir halinde olan araçların egzozlarından çıkan gazların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçmek ve zararlı etkilerin çevreye zarar vermemesi için yapılan ölçümlere (Emisyon testi) adı verilir.

Otomobiller her ne kadar çevre dostu üretilmeye çalışılsa da doğaya bir miktar zehirli gaz salımı yapıyor. Emisyon ölçümü de bu gazları belli bir sınırın altında tutmak için yapılıyor.

Emisyon ölçümü sonrasında araçlara Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı verilir. Yapılan ölçümler sonrasında kirletici miktarları belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlar bu ruhsatı almaya hak kazanırlar. Ayrıca bu ölçümler sonrasında belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlara Egzoz Gazı Emisyon Pulu verilir.
 

Emisyon testi nasıl yapılır?


Araçların egzoz emisyon testini yapmak için herhangi bir araç muayene istasyonuna gitmek gerekiyor. Araç muayene istasyonlarında uzmanlar tarafından yapılan egzoz emisyon testi, binek ve resmi otomobiller için ilk üç yaş sonunda ve sonrasında her iki yılda bir yaptırılması gerekmektedir.

Diğer motorlu taşıtlar için ilk bir yaş ve sonrasında her yıl düzenli olarak yaptırılması zorunludur. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü için son geçerlilik tarihi Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı üzerinde belirtilmektedir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.