TABLOCU SHOP

BOREN ENERJİSİ

 

Bor'dan yeni bir enerji kaynağı üretildi

Balıkesir’de araştırma yapan bilim insanları Bor’u saflaştırarak yeni bir enerji kaynağı üretti. Yeni bulunan kaynağın petrol ve doğalgazdan daha ucuz olduğu belirtildi.

Haber MerkeziDiğer
Bor madeni
Bor madeni
  • 3
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
 
 

Yerel bir firma Balıkesir’in Edremit ilçesinde çıkarılan Bor’u yüksek teknolojiye sahip ekipmanlar ile işleyerek araştırmalarını sürdürüyor. Firma şimdi çalışmalarının bir kısmını sonuçlandırdı “yeşil enerji” adı verilen ve enerji kaynağı olarak kullanılabilen bir bor türevi ortaya çıkardı.

Araştırmaları yapan firmanın sahibi Faruk Durukan’ın açıklamalarına göre bor madeninin saflaştırılmasıyla elde edilen ara eleman yeni enerji kaynağında kullanılacak. Durukan ve ekibi, bilimsel adı etil borat olan ancak dünyanın yeşil enerji olarak tanıdığı enerji türünü üretti. Yeni enerji türü petrol ve doğalgaza oranla çok daha düşük bir maliyete sahip.

 

 

 
 
Bor üzerine araştırmalar yapan Faruk Durukan

 

Tamamen yerli kaynaklarla yürütülen projelerle ilgili olarak amaçlarının ülkenin ilerlemesi ve Türk Ar-Ge’sinin dünyaca tanınması olduğunu belirtti.

Bor üzerine çalışmalarının devam edeceğini fakat ana odak noktalarının hidrojen olduğunu belirten ekip geleceğin bu alanda olduğunu ifade ediyor. Hidrojenle ilgili yaptıkları açıklamada, “Hidrojen, -180 derecede ancak durdurulabilirken, bizim elde ettiğimiz bor hidrür isimli malzeme ile artık oda sıcaklığında bile hidrojeni tutabiliyor, absorbe ettirebiliyoruz” diyen Durukan, yeşil enerjinin şimdilik gemi, tren ve elektrik santralleri gibi büyük araçlarda kullanıma uygun olduğunu söyledi. Otomobiller için uygun hale getirilmesi üzerine çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Dünya üzerindeki bor rezervlerinin %72’si ülkemizde bulunuyor.

Bu kategoride ürün bulunamadı.