TABLOCU SHOP

BADA

Bada

https://www.bada.com/home.do

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
 
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Samsung Bada Logo.png
Geliştirici(ler) Samsung
Website bada.com
Kaynak türü Mixed: open source and proprietary
Çekirdek türü RTOS or Linux kernel
Programlama dili C (core),[1] Java (UI), C++, Flash
Kullanıcı arayüzü Grafik arayüz

Bada, akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir mobil işletim sistemidir. Bada kelimesi Kore dilinde "okyanus" anlamına gelmektedir.

Samsung firması tarafından geliştirilen Bada, Linux çekirdeğine dayanan bir mobil platformdur. Kaynak kodlarının büyük bir kısmı özgür yazılım lisanslarıyla açık tutulan Bada, ağırlıklı olarak giriş ve orta seviye cep telefonlarında kullanılmaktadır. Bada'nın gelecekte başta akıllı televizyonlar olmak üzere daha geniş bir ürün yelpazesinde kullanılması hedeflenmektedir.

Tarihçe

Bada yüklü ilk telefon olan Samsung Wave 8500, 2010 yılının şubat ayında Barselona'daki Dünya Mobil Konferansı'nda tanıtıldı. İlk tanıtımın ardından Twitter, EA, Capcom, Gameloft ve Blockbuster gibi önemli mobil yazılım ve içerik sağlayıcıları, uygulamalarının Bada sürümlerini duyurarak bu yeni platforma destekleri açıkladılar.

Samsung Wave S8500 ile Bada 1.0 duyuruldu. Bada sosyal ağ entegrasyonu ile dikkat çeken bir işletm sistemiydi. Daha sonra bada 1.1'e güncellendi.

Samsung Wave S8530 ile Bada 1.2 duyuruldu. Bu sürümde sistem arayüz ve kullanım açısından birçok değişiklik ve iyileştirmeler içeriyordu. Kullanıcı arayüzünde menü ve ekranlarda fazla değişim olmasa da klavyedeki iyileştirmeler arayüzde farklılıklar yaratmıştır. Klavyeye Swype özelliği eklenmiştir.

Samsung Wave S8600 ile Bada 2.0 duyuruldu ve bada ilk büyük güncellemesini almış oldu. Kullanıcı arayüzü tamamen güncellendi, web tarayıcısı yeni web teknolojilerinde uygun hale getirildi ve Flash Lite 4 ile sitelerdeki birçok Flash 10.1 içeriği yürütebilir oldu. Bada 2.0 ile tam anlamıyla çoklu görev desteği gelmiş oldu. Eski sürümlerdeki gibi yalnızca önyüklü gelen uygulamalar değil tüm uygulamalar arka planda çalışabilir hâle geldi. Aynı zamanda sonradan eklenen uygulamalarda anlık bildirim desteği geldi. Skype ve Viber gibi VoIP uygulamalarına izin geldi.

Samsung daha sonra Tizen işletim sistemi için çalışmalara başladı ve Bada işletim sistemini tamamen ( App market, destek , güncelleme vb. ) kapattı.

Özellikleri

Bada ilk çıktığı zamanlarda sosyal entegrasyonu en iyi işletim sistemlerinden biriydi. Sosyal ağ entegrasyonu hala aynı şekilde devam etmektedir. Rehberdeki kişiler sosyal ağlar ile entegre edilebilir ve kişilerin birçok bilgisi sosyal ağlardan çekilebilir. Kişilere sosyal ağlar üzerinden mesaj atmak için direkt olarak rehber kullanılabilir.

Bada T9 ve Swype destekleyen Samsung klavyesi kullanır. Samsung Bada 2.0 ile beraber anlık mesajlaşma uygulaması ChatOn'u da kullanıma sunmuştur. ChatOn bada'nın yanında iOS, Android, Blackberry OS gibi platformları da destekler.

Bada 2.0 ile kilit ekranı da değiştirilebilir olmuştur. Kilit ekranı ve arka plana etkileşiimli ve aktif flash içerikler yerleştirilebilir olmuştur.

Diğer

Samsung Bada'yı kullanan 3 ana cihaz ve ihtiyaçlara göre birçok ara model vardır. Ara modellere tam QWERTY kaydır klavye, NFC destekli bir ara model bile vardır.

Dış bağlantılar

Kaynakça

Bu kategoride ürün bulunamadı.