TABLOCU SHOP

BLACKBERRY

BLACKBERRY

https://www.blackberry.com/us/en#s-hero-full

BlackBerry OS

Vikipedi, özgür ansiklopedi
 
 
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Geliştirici(ler) BlackBerry
İşletim sistemi ailesi Mobil işletim sistemleri
Website blackberry.com
Kaynak türü Kapalı kaynak
Lisans Sahipli yazılım
Çekirdek türü Java tabanlı
Platform desteği BlackBerry marka akıllı telefonlar
Programlama dili C++
Kullanıcı arayüzü Grafiksel kullanıcı arayüzü

BlackBerry OS, 1999-2013 yılları arasında Java tabanlı BlackBerry marka akıllı telefonlar için geliştirdiği mobil işletim sistemidir.

Sürümler

İlk sürümü 1999 yılının Şubat ayında yayınlanan BlackBerry OS, bugüne dek 7 ana sürüm ve pek çok güncelleme yayınladı. Mayıs 2011 tarihinde RIM, Java tabanlı BlackBerry işletim sisteminin yedinci nesil üyesi olan OS 7.0'ı duyurdu. 2011 yılının sonunda NFC, internet paylaşımını sağlayan Mobile Hotspot, BlackBerry Tag gibi yeni özellikleri destekleyen OS 7.1 güncellenmesi yayınlandı.

2013'ün ilk çeyreğinden itibaren piyasaya sürülen tüm cihazlarda BlackBerry OS yerini, Unix tabanlı QNX platformuna dayanan yeni nesil BlackBerry 10 mobil işletim sistemine bıraktı. OS 7.1 sürümü ile birlikte, Java tabanlı BlackBerry OS'un geliştirilmesi -güvenlik güncelleştirmeleri ve küçük iyileştirmeler dışında- tamamen durduruldu.

Geliştirme araçları

BlackBerry, BlackBerry OS 6.0 ve 7.x geliştiricilerine, uygulamalarını Windows ve Mac OS X platformlarında kodlayabilecekleri çeşitli yazılım geliştirme kitleri ve emülatörleri sunmaktadır. Eclipse gibi pek çok bağımsız IDE, Java tabanlı BlackBerry uygulama geliştirme süreçlerinde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Dış bağlantılar

Bu kategoride ürün bulunamadı.