TABLOCU SHOP

CD

CD

CD (Compact Disc), içerisinde verilerin saklanabildiği sayısal veri ortamıdır. İlk defa CD'ler Philips fabrikası içerisinde James Russell tarafından 17 Ağustos 1982 tarihinde üretilmiştir. CD'ler aktif şekilde kullanılmaya başlandıktan sonra bilgisayarlarda ve diğer birçok multimedya aracı içerisinde hem disketlerin hem de kasetlerin yerini almayı başarmıştır.

 

Standart CD'lerin tümü içerisinde 72 dakikalık müzik depolama yada 650 MB'lık veri depolayabilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca 80 dakikalık müzik depolama kapasitesine sahip olan CD'ler de  bilgisayar kullanıcıları tarafından yaygın şekilde 700 MB'lık verilerin depolanması amacıyla  kullanılmıştır.

CD

CD Yazma

CD yazma veya doldurma işlemini gerçekleştirebilmek için hem yazılabilir bir CD'ye (CD-R) hem de bu CD'yi yazabilecek yeterli donanıma sahip olan CD-RW veya DVD-RW özellikli bir sürücüye sahip olmanız gerekiyor. Şayet standart bir CD'ye (yazılamayan) sahipseniz bilgisayarınızdaki donanımlarla veya hiçbir programla CD yazma işlemini gerçekleştiremezsiniz.

Bir CD yazmanın sayısız farklı yolu vardır. Bunlardan en kolayı ise yardımcı yazılımlar aracılığıyla istediğimiz CD'yi oluşturmaktır. Aşağıdaki basit yazılımları kullanarak istediğiniz data veya müzik CD'sini oluşturabilirsiniz;

CDBurnerXP Pro: Microsoft Windows işletim sistemi kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan tamamen ücretiz bir CD yazma yazılımıdır.

Nero: Ücretli olmasına karşın hem CD hem de DVD yazma konusunda şimdiye kadar bilgisayar kullanıcıları tarafından en yaygın olarak kullanılan yazılımdır. Çoğu üretici CD ve DVD yazmak için Nero yazılımını önermektedir.

Alcohol 120%: İstediğiniz tarzda CD'ler oluşturabilmek için yaygın olarak kullanılan bir diğer popüler CD yazma yazılımıdır.

Easy Media Creator veya Toast: Roxio tarafından üretilen Easy Media Creator isimli yazılım sıklıkla Windows kullanıcılarının tercih ettiği popüler yazılımlardan biridir. Toast ise Apple'ın Mac bilgisayar kullanıcıları için tasarlanan kaliteli bir CD yazma yazılımıdır.

Bunların yanı sıra CD yazma konusunda size yardımcı olabilecek daha birçok farklı yazılım bulunmaktadır. Bu alternatifler ise kullanıcılar tarafından en çok kullanılan yazılımlardır.

CD Çalar

Herhangi bir yazılım veya donanım vasıtasıyla müzik dinleyebildiğiniz her şey birer CD çalar olarak kabul edilir. Örneğin Microsoft Windows'un içerisinde yer alan Windows Media Player da arabaların içerisinde yer alan CD çalma özelliğine sahip olan teyplerde CD çalar kategori altına girer.

Bazı CD çalar donanımlar yalnızca ses CD'lerini çalabilme özelliklerine sahiptir. Bu durumda Windows bilgisayarlarınız içerisinde Windows Media Player, Mac bilgisayar içerisinde de iTunes'u kullanarak CD çalarlar içerisinden dinlenebilir Track CD'leri oluşturabilirsiniz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.