TABLOCU SHOP

TELEFON

TELEFON

Telefon nedir? Telefonu kim ne zaman icat etti? Telefon ne işe yarar? İşte telefon hakkında bilmeniz gereken her şey...
Telefon nedir? Telefonu kim buldu?

Telefon birbirinden uzak olan iki ya da ikiden çok kişinin iletişimini sağlayan bir telekomünikasyon cihazıdır. Telefon sesi kablolar aracılığıyla elektronik sinyallere dönüştürür ve sinyalleri alıcı telefona tekrar ses olarak ulaştırır.

Telefon ne zaman ve kimin tarafından icat edilmiştir?

ABD'ye İskoçya'dan göç eden Alexander Graham Bell 1876 yılında ABD'de insan sesini dönüştürebilen ilk cihazın patentini almıştı. Graham Bell tarafından icat edilen cihaz sonraki yıllarda daha da geliştirildi. Telefon böylece uzak mesafelerde bulunan insanların birbirlerinin seslerini duymasını sağlayan tarihteki ilk cihaz oldu. Telefonun ortaya çıkması ve geliştirilmesi ile beraber iş dünyasında, hükümet departmanlarında ve evlerde kullanım yaygınlaşmaya başladı.

Telefon nasıl yapılır? Telefon nelerden oluşur?

Telefon yapımı için en gerekli unsurlar mikrofon ve kulaklıktır. Birçok telefonda birinin aradığını ikaz etmeye yarayan zil bulunur ve telefon kutusunun üzerinde numara çevirmeye yarayan tuş takımı vardır. Ses alıcısı ve göndericisi ahize üzerinde yer alır. Ses gönderici kısım ses dalgalarını elektrik sinyallerine dönüştürür. Telefonlar her iki tarafa da aynı anda ses gönderebilen ikili sistemlerdir. 
  
1970'li yıllara kadar telefonların neredeyse tümü çevirmeli biçimdeydi. 1963 yılında AT&T şirketi ilk tuş takımlı telefonu tanıttı ve bir süre sonra çevirmeli telefonlar yerini tuş takımı olan telefonlara bıraktı. 

İlk telefonlar direkt olarak birbirine bağlı haldeydi. Bu sebeple yalnızca çok az sayıda kişinin kullanımına olanak sağlıyordu. Daha sonra teknolojinin de gelişmesiyle beraber telefon santralleri ortaya çıktı. Bu santraller sabit hatlı telefonları birbirine bağlayan kablolarla merkezi bir santral sistemine bağlıydı. 20. yüzyılın ortalarında telefon santrali temelli sistem de yetersiz hale geldi ve çok çeşitli radyo sistemleri üretildi. Bu sistemler gemilerde, otomobillerde ve mobil istasyonlarda kullanılmaya başlandı. 

Cep telefonu ne zaman ve kim tarafından icat edildi?

Elle taşınabilir ilk telefon 1973 yılında tanıtıldı. 1970'li yılların sonunda dünya genelinde mobil telefon ağı kuruldu. 1983'te geliştirilmiş cep telefonu sistemleri tanıtıldı ve evlerden ve ofislerden iletişim imkanı sağladı. Analog hücresel sistemler dijital ağlara evrildi ve böylece daha güvenli, yüksek kapasiteli, çekim gücü yüksek ve düşük maliyetli hizmetler sunulmaya başlandı. 

Günümüzde hiyerarşik telefon santrali sistemli genel aktarmalı telefon şebekesi, ağdaki herhangi bir telefona kolayca bağlanabiliyor. Standart uluslararası numara sistemi E.164 ile beraber her telefon hattının özel bir numarası olabiliyor.

Yalnızca ses alışverişi için tasarlanan telefon günümüzde akıllı telefonlara evrildi ve birçok özelliği de kullanıcılara sunmaya başladı. 1999 yılından bu yana standart telefonların yerini akıllı telefonlar almaya başladı. Cep telefonları ve akıllı telefonlar sesli mesaj alıp gönderebiliyor, fotoğraf ya da video çekebiliyor, müzik ve oyun oynatabiliyor, internette gezinebiliyor ve navigasyon amaçlı kullanılabiliyor. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.